Stolbram

Stolbram Warszawa

Bramy - ogrodzenia - automatyka


Parkan z klinkieru


Parkan z klinkieru
Parkan z klinkieru

Klinkierowe ogrodzenia przez lata zdobią otoczenie domu i chronią je przed niepożądanymi gośćmi. Wymagają jedynie starannego wykonania i okresowej konserwacji przęseł.


Ogrodzenie rzadko wykonuje się w całości z klinkieru - wysoka murowana ściana wygląda dość masywnie i mało zachęcająco, choć oczywiście jest to sprawa indywidualna. Zazwyczaj z klinkieru muruje się tylko słupki, które pełnią funkcję nośną dla wypełnienia z ażurowych przęseł metalowych lub drewnianych, oraz niski murek osłaniający strefę przyziemia. Projektowanie ogrodzenia powinno się zacząć od wyboru rodzaju przęseł, bo wpływają one na rozwiązania konstrukcyjne słupków. Ciężkie kute elementy muszą być zamocowane stabilniej niż lekkie sztachetki, wymagają też większej grubości murków, aby całość wyglądała proporcjonalnie.

Projekt najlepiej powierzyć architektowi, który dopasuje konstrukcję do warunków terenowych, a przy tym tak dobierze rodzaj i kolor klinkieru oraz przęseł, aby parkan współgrał z otoczeniem domu.

Co wybrać
Różnorodność elementów klinkierowych sprawia, że nawet najbardziej wybredny inwestor znajdzie coś dla siebie. Cegły mogą być ręcznie formowane - mają wtedy natu-ralne stonowane barwy, nierówne krawędzie i matową powierzchnię - albo maszynowe. Są gładkie, szkliwione, żłobione, ryflowane, matowe, angobowane (postarzane) i dostępne w kilkudziesięciu odcieniach, rów-nież łączonych, od białych po prawie czarne. Do budowy ogrodzenia można wybrać cegły pełne albo lżejsze i tańsze cegły perforowane lub szczelinowe. Zdarzają się też całkiem przyzwoite cegły drugiej klasy które mają wytrzymałość taką samą jak te w klasie pierwszej, ale różnią się wyglądem - mają przebarwienia nierówne powierzchnie lub uszczerbienia. Takie niedoskonałości nie zawsze przeszkadzają, a pozwalają sporo zaoszczędzić. Uzupełnieniem gamy cegieł są gotowe elementy z klinkieru - kształtki układane jako wykończenie murków oraz czapy słupków. Kształtki mogą być pełne lub perforowane, o jednej lub dwóch powierzchniach spadkowych, z krawędziami ostrymi lub wyoblonymi. Można też używać ich jako zwieńczenie słupków.