Garaż w bryle budynku
Garaż |
Garaż w bryle budynku staje się jeszcze jednym domowym pomieszczeniem - ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Inwestorzy mają najczęściej obawę, czy spaliny z garażu nie będą się dostawać do części mieszkalnej. To fakt, silnik pojazdu pracuje także wewnątrz, ale ponieważ dzieje się to przy otwartej bramie, zagrożenie jest małe. Nikt z właścicieli garażu nie skarży się, że w części mieszkalnej wyczuwa zapach spalin.
Co jest sprawdzonym sposobem na ochronę przed takimi wyziewami? Kotłownia usytuowana między garażem a częścią mieszkalną. Przy okazji - nieracjonalne jest budowanie garażu w bryle budynku bez wewnętrznego przejścia. Albo garaż pod jednym dachem z budynkiem, ale oddzielony zadaszonym przejściem. Garaż wolno stojący ma podstawową zaletę. Można go zbudować w dowolnym terminie, co przynosi ulgę w napiętym budżecie budowy. Poza tym jest niestety droższy - trzeba budować kolejny domek. Czy samochód lubi garaż? Na pewno lubi go kierowca, szczególnie zimą, gdy nie musi rano zdrapywać szronu z okien. Jeśli garaż jest ogrzewany, zimą samochód raz jest mrożony na dworze, raz ogrzewany w garażu. Takie wielokrotne przechodzenie w ciągu doby przez temperaturę 0°C na pewno mu nie służy. Stąd praktyczny wniosek, że garaż nie musi być ogrzewany. Jeśli jest w bryle budynku, wystarczy ocieplić ścianę wspólną z częścią mieszkalną. Należy też zadbać o dobranie ocieplonych drzwi. Z kolei w ocieplonym garażu trzeba zawiesić bramę z właściwą izolacją cieplną.
A co zawsze musimy ocieplić? Strop. 12-15 cm wełny mineralnej lub styropianu latem będzie chroniło pomieszczenie przed przegrzaniem. Często jest jeszcze inny powód izolowania stropu - w garażu na piętrze zyskujemy część mieszkalną (pokój) albo gospodarczą (strych). Koniecznie trzeba odizolować to pomieszczenie!
Czy w nieogrzewanym garażu zawsze będzie panowała temperatura dodatnia? Nie. Przy silnych mrozach spadnie poniżej zera. Dlatego nie można w nim zostawiać przedmiotów, które mróz mógłby uszkodzić, na przykład zawierających wodę. Inne rozwiązanie to mały grzejnik - włączany tylko w tych okresach, kiedy trzeba grzać, by temperatura nie spadła poniżej 0°C.